Činnosti ve školní družině - prosinec

V prosinci, na začátku adventního času jsme se v družině s žáky věnovali svátku sv. Barbory a sv. Mikuláše.
Povídali jsme si, kde se tyto svátky vzaly a jak se tradice udržují v dnešní době.
V první třídě žáci luštili čertovské křížovky, soutěžilo se ve skládání obrázků, které bylo zakončené malou sladkostí. Ale nejvíce si všichni užili zdobení napečených perníkových čertů a hlavně jejich snězení.
Po tomto veselém svátku přišlo adventní zklidnění. Ve druhé třídě jsme si připravili Družinový adventní kalendář s laskavými úkoly, za jejichž splnění se každý mohl těšit na malou odměnu a ve třetí a čtvrté třídě zase žáci pro celou družinu nachystali a nazdobili vánoční stromeček.

V každém oddělení jsme se věnovali vánočním tradicím, vyráběli jsme drobné vánoční dárky a vánoční přáníčka. Ti nejmenší vytvořili voňavý vánoční stromeček a poznávali při tom různé druhy koření jako je skořice, badyán nebo hřebíček. Druháčci vyrobili pro své blízké malé prostírání s vánočním motivem a nejstarší žáci vyráběli vánoční věnec na dveře z přírodnin a ozdob a také krásné zimní vločky. U všech těchto činností jsme poslouchali vánoční hudbu, která do třídy přinášela klid a pohodu. Žáci se také dozvěděli něco o adventních koncertech a sami si pak někteří vyzkoušeli, jaké to je malovat ústy nebo pomáhat jako asistent svému „handicapovanému“ malíři. Společně si pak sdělovali dojmy a pocity z těchto činností.

Nezapomněli jsme ani na povídání o přírodě, o zvířatech a jejich životě v zimě nebo o ptácích, kteří na zimu neodlétají a zůstávají s námi.
V klidném předvánočním čase jsme s žáky četli vánoční příběhy. Ti nejmenší už dokázali sami přečíst text doplněný obrázky a ti o rok starší četli delší příběhy doplněné o česká přísloví.
Venku si všichni užívali sněhu, snažili se postavit iglú nebo sněhuláky a také si jedno odpoledne dosytosti užili bobování.
V posledním týdnu před vánočními svátky jsme se v družině společně shromáždili u stromečku, pod kterým nám Ježíšek nechal dárky pro všechny žáky. Nejdříve jsme si zazpívali koledy a pak už nastalo radostné rozbalování dárečků.

vychovatelky školní družiny