Činnosti ve školní družině - září

Začátek školního roku s sebou vždy přináší nutnost probrat s dětmi důležitá pravidla týkající se jejich bezpečnosti.
A tak jsme s dětmi pomocí dramatizace, různých her i prostřednictvím pracovních listů probrali bezpečnost ve škole, na školním hřišti a také bezpečnou cestu do školy a domů. Prvňáčci se po seznamovacích hrách učili důležitá telefonní čísla záchranných složek, starší děti si tato čísla připomněly, druháčci dokonce zhlédli i video, jak hasit hořící oheň.

Vyráběli jsme stojánky na tužky, připínáčky na vzkazy ve tvaru slunéčka sedmitečného, zdobili jsme si složky, do kterých si děti ukládají různé pracovní listy a luštěnky.
Na nástěnce se objevily kostry dinosaurů vyrobené z vatových tyčinek a papírových slámek. Děti se předtím dozvěděly něco o vzniku života na Zemi. A protože se chceme v letošním roce hodně věnovat tématům z přírody, seznámili jsme děti například se slonem africkým nebo se zvířetem okapi, které jsme sledovali i v zajímavém videu.

Ke konci září jsme vítali podzim. Děti kreslily dýně, podzimní strom pomocí kříd, vyráběly malého draka nebo z podzimního listí hmyz na louce.
Kromě sportovních aktivit na školním hřišti jsme také byli na podzimní vycházce. Pozorovali jsme přírodu i nejbližší okolí naší obce.

Připomněli jsme si Den české státnosti a svátek sv. Václava. Děti se seznámily s postavou sv. Václava a korunovačními klenoty. Někteří si vyrobili krásnou svatováclavskou korunu, jiní knížečku, ve které si vybarvili obrázky a doplnili zajímavé informace.

Celé září se hlavně ti nejmenší učili hrát nové hry, které ve školní družině máme a bavili se při provádění pokusů – například jak reaguje voda se skořicí, s olejem, se šumivou tabletou nebo s barvou.

V komunitních kroužcích jsme s dětmi probírali také pravidla správného chování v různých situacích a na různých místech. A hlavně jsme přemýšleli, co může každý z nás udělat pro to, abychom se všichni spolu cítili dobře.

vychovatelky školní družiny