Lesní pedagogika v přírodě

Dne 9. října se u říčanského rybníka uskutečnila akce zaměřená na lesní pedagogiku, kterou ve spolupráci s naší školou organizovali pracovníci podniku Lesy ČR.
Pro žáky to byl den plný zážitků a objevů, kdy se mohli blíže seznámit s bohatstvím našeho lesa. Hlavními tématy byla zvířata, která v lese žijí a jejich role v ekosystému.

Program byl rozdělen do čtyř tematických částí a třídy 1. A, 4. A, 4. B a 5. A se na těchto stanovištích postupně vystřídaly.
Na prvním stanovišti měla hlavní organizátorka paní Špičková poutavou přednášku, ve které se žáci dozvěděli o zvěři a různých lesních druzích zvířat. Na druhém stanovišti se žáci zúčastnili interaktivní poznávací hry, při níž rozpoznávali divoká zvířata podle jejich charakteristických znaků.
Nadšení z her bylo doplněno tvořivou činností a žáci tak měli možnost malovat obrázky inspirované lesními tématy, kde nechyběla ukázka zvířecích stop, které si žáci mohli na vlastní oči prohlédnout, malovat a naučit se, jak je správně rozpoznávat v přírodě. Třetí stanoviště se zabývalo tím, kdo ze zvířat tvoří doupata ve stromu a co vlastně pojem doupný strom znamená. Na posledním stanovišti museli žáci správně našlapovat na dřevěné plochy pouze s pohledem do zrcátka vzhůru. Nechybělo ani klasické opékání špekáčků a sdílení dojmů z celého programu.
Tato environmentální akce obohatila nejen znalosti žáků o přírodě, ale také podpořila lásku k lesu a respekt k jeho obyvatelům. Veškeré činnosti byly založeny na zážitkovém poznávání lesa a také na propojení několika školních předmětů.

Moc bych chtěl poděkovat paní Špičkové a jejím pomocníkům, kteří pro nás veškeré aktivity připravili a žákům předali zábavnou formou poznatky o přírodě.
Dále bych chtěl poděkovat paní Hance Bromové a paní Vlastě Nováčkové, které se postarali o pitný režim, občerstvení a opékání pro naše žáky.
Nakonec i žákům, kteří se snažili, hlásili, poslouchali, tvořili.