Zážitkový program v Otevřené zahradě

Dne 15. 10. se žáci třídy 4. B účastnili podzimního programu ve vzdělávacím centru Otevřená zahrada v Brně.
Po příchodu nás paní lektorky seznámily s programem a areálem zahrady.
S první lektorkou se žáci pomocí hry představili a poté jsme zamířili do otevřené kuchyně, kde bylo připravené těsto, ze kterého jsme tvořili různé tvary pečiva a následně posypávali kmínem, mákem a různými semínky jako například slunečnicovými, dýňovými nebo lněnými.
Poté se nás ujala druhá paní lektorka, která nás provedla celým areálem zahrady a ukázala přírodniny, zeleninu, úly a zvířata, která se zde nachází. Po procházce pro nás byla již připravena rozpálená pec se žhavým uhlím, kterou si žáci sami vyčistili a uhlí přemístili do kamenné vany vedle. Mezitím co připravené pečivo putovalo do pece se nás ujala třetí lektorka, se kterou jsme vyráběli mošt.
Nejdříve si žáci vyzkoušeli ,,drtič“ jablek, ve kterém bylo struhadlo a vsypaná jablka se pomocí kliky proměnila na materiál na lisování. Dále se drť vsypala do připraveného lisu a každý mohl vyzkoušet, jak funguje a ke konci je složité ručně drcená jablka slisovat tak, aby byla jablečná šťáva pro celou třídu.
Na závěr jsme posvačili hotové pečivo, které se rozplývalo na jazyku, zapili vyrobeným moštem a nakonec se rozloučili s lektorkami.
Žáci tak zažili nevšední zážitek s uvědoměním si, že za chuťovým požitkem se skrývá dlouhá a nelehká práce.

Chtěl bych poděkovat paní Barboře Dočkalové z říčanské knihovny, která zde pracuje a tuto možnost se programu zúčastnit nám zařídila, děkujeme!

→ odkaz na Videogalerii